Divadlo L’ahostajňa – Najväčšie cigánstvo

Režie: Matej Feldbauer

O inscenaci

„𝐾𝑒𝑏𝑦 𝑠𝑡𝑒 𝑚𝑖 𝑑𝑎𝑙𝑖 𝑘𝑢𝑠 𝑜ℎ𝑛̌𝑎, 𝑏𝑜 𝑠𝑚𝑒 𝑡𝑎𝑚 𝑡𝑟𝑎𝑗𝑎 𝑏𝑟𝑎𝑡𝑖𝑎 𝑛𝑎𝑠̌𝑙𝑖 𝑧𝑎𝑗𝑎𝑐𝑎, 𝑡𝑎𝑘 𝑏𝑦 𝑠𝑚𝑒 𝑠𝑖 ℎ𝑜 𝑢𝑝𝑖𝑒𝑘𝑙𝑖, 𝑏𝑜 𝑠𝑚𝑒 𝑢𝑧̌ 𝑡𝑟𝑖 𝑑𝑛𝑖 𝑛𝑖𝑐̌ 𝑛𝑒𝑗𝑒𝑑𝑙𝑖.“ „𝐷𝑎́𝑚 𝑡𝑖, 𝑚𝑜̂𝑗 𝑠𝑦𝑛𝑢, 𝑘𝑢𝑠 𝑜ℎ𝑛̌𝑎, 𝑎𝑙𝑒 𝑘𝑒𝑑̌ 𝑚𝑖 𝑡𝑎𝑘 𝑏𝑢𝑑𝑒𝑠̌ 𝑐𝑖𝑔𝑎́𝑛𝑖𝑡̌, 𝑧̌𝑒 𝑡𝑖 𝑗𝑎 𝑛𝑖𝑐̌ 𝑧𝑎 𝑣𝑖𝑒𝑟𝑢 𝑛𝑒𝑑𝑎́𝑚!“

Predloha vychádza z ľudových rozprávok a skladá sa z pôsobivých obrazov plných rozprávkového fantazijného čara. Hra o tom, ako svet už nie je o pravde, ale toľko lži a faloše sa šíri svetom, že „už ani zrno nie je zrnom“. Jazykovedec Samuel Czambel siahol po ľudových rozprávkach v druhej polovici 19. storočia. 

O souboru

Divadlo Ľahostajňa vzniklo v roku 2018 pod vedením mladých a prehnane ambicióznych vtedy skoro absolventov vysokej školy divadelného života. Divadlo sa stihlo súťažne zúčastniť prehliadky neprofesionálneho divadla Belopotockého Mikuláš 2019 a Divadlo a deti 2022. Nevyhrali ani jednu. Pravidelnou aktivitou súboru sa stali aj workshopy s profesionálnymi divadelnými tvorcami a tvorkyňami, vďaka ktorým súbor rastie. Ako strom, či pleseň. Za štyri roky fungovania vystriedali viac priestorov, ako majú hier v repertoári.